ŞİMŞEK PLASTİK

Plastik Karşılaştırma Tablosu

Aşağıdaki tablo plastik ambalajlamada kullanılan en yaygın reçine tiplerinin özelliklerinin karşılaştırmasıdır.Bilgilerin çoğu reçine plakaları üzerinde yapılan testlerden toplanmıştır.Daha doğru sonuçlar için Polypet müşterilerine kendi bitmiş ürünü olan şişeler üzerinde test etmelerini tavsiye eder.  

Materyal

Şeffaflık

MVTR*

O2**

C02**

Darbe Kuvveti

Geridönüşüm kodu

PET 
(Polyethylene Terephthalate)

Mükemmel

2.0

75

540

İyi

1

HDPE 
(Yüksek yoğunluk polyethylene)

Zayıf

0.5

4,000

18,000

İyi

2

PVC 
(Polyvinyl Chloride)

İyi

3.0

150

380

Orta

3

PP 
(Polypropylene)

Zayıf

0.5

3,500

7,000

Orta

5

PS 
(Polystyrene)

Mükemmel

10.0

6,000

18,700

Zayıf

6

PLA 
(Polylactide)

Çok İyi

18-22

38-42

201

İyi

7*MVTR (Moisture Vapor Transmission Rate);
Nem Buharı Geçirgenlik oranı g-mil/100in. 2/24saat. MVTR bir duvardan yada bariyerden H2O gaz geçişi ölçümüdür.Düşük oran ,ambalajın içindeki ürünü nemden daha uzun süre koruması ve ürünün nem içeriğinin aynı kalmasını emniyet altına alması anlamına gelir 

**O2 ve CO2 Oksijen Geçirgenlik Oranı(OTR) ve KarbonDioksit Geçirgenlik Oranı(COTR) cm3-mil/m2/24hr demektir. OTR ve COTR verilen sürede bir maddeden geçen gaz miktarı ölçümleridir.Düşük oran plastiğin gaz geçişine daha dirençli olduğunu gösterir.

Plastik Materyal Tanımları 

Polyethylene Terephthalate (PET)
Polyethylene Terephthalate güçlü,hafif ağırlıklı bir plastik reçinedir ve şeffalıkta camı andıran , boyayı iyi alan bir polyester formudur.PET, su buharı,sulu asitler,gazlar,yağlar ve alkole karşı güçlü duvar özellikleriyle genellikle yiyecek ambalajlarında kullanılır.PET aynı zamanda kırılmaya dayanıklı,esnek ve geridönüşümü kolaydır. 

Yüksek Yoğunluklu Polyethylene (HDPE)
Yüksek yoğunluklu Polyethylene katı,sert ve güçlü doğal rengi süt beyaz olan bir reçinedir.HDPE çatlamaya,darbeye ve erimeye karşı iyi bir direnci vardır.HDPE , kişisel bakım,içecekler,yiyecekler ve kimyasallar için uygundur.Şişirme kalıplamaya kendini iyi verir. 

Polyvinyl Chloride (PVC)
Polyvinyl Chloride çok yaygın kullanılan bir plastiktir.PVC kaplar ,şeffaflık,dayanıklılık ve kimyasal direnç sunar.Öncelikli olarak ev ürünlerinde sabunlar,temizleyiciler,kimyasal ve kişisel bakım ürünlerinde kullanılır.Esnekliğinden ve pahalı olmayışından ötürü sulama borularında ve pek çok sanayide tercih edilir. 

Polypropylene (PP)
Polypropylene ,yiyecek paketleme,tekstil,laboratuar ekipmanları,otomotiv bileşenleri,polimer banknotlar gibi pek çok uygulamada kullanılır.Nadir görülen bir özellik olarak çoğu kimyasala ,bazlara ve asitlere karşı dayanıklıdır.HDPE den çok daha az kırılgandır.Polypropylene,kırgınlığa karşı çok dayanıklıdır dolayısıyla pek çok plastik dayanak;fiske kapaklı şişeler bu maddeden yapılır. 

Polystyrene (PS)
Polystyrene,pek çok şekilde ve formda karşımıza çıkar,örneğin yumurta kartonlarından et tepsilerine,çorba kaselerinden salata kaplarına kadar.Neme karşı korur ve uzun zamanlar geçse de şeklini ve gücünü sürdürür.